ДЕРУСИФІКАЦІЯ ЧИ УКРАЇНІЗАЦІЯ?

ГРОМАДЯНСЬКОЇ ВІЙНИ НЕ БУДЕ, якщо:

1) президент, уряд, ВРУ та органи влади і державного управління на місцях мудро поведуть політику пріоритетного статусу державної мови й україніізації життя України;

2) система освіти й просвіти виконуватиме свої функції з виховання національної свідомості й громадянської відповідальності українців;

3) система ЗМІ перелаштується на рейки українізації, монополізує інормаційний простір України й послідовно виконуватиме належні їй функції.

Я спокійно сприйняв термін “декомунізація”, але ставлюся з насторогою до вжитого паном Volodymyr Viatrovych (Володимир В’ятрович) терміну “дерусифікація”. Сергій Оснач вживає навіть слово “знеросійщення”.

Справа в тому, що “декомунізація” переслідує досить конкретну і обмежену вузькими часовими рамками мету переважно матеріального характеру: знесення пам’ятників та заміну назв тоталітарного минулого. Ширше питання не ставиться, хоч і можна було б це зробити.

Вживаючи термін “дерусифікація” (чи “знеросійщення”), ми свідомо чи несвідомо обмежуємо себе завданням – здихатися наслідків кількасотлітнього процесу русифікації, яка зачепила не тільки і не стільки матеріальну, скільки нематеріальну сферу життя України й українського народу.

При цьому мова йде не тільки про поширення вживання української мови, а й про трансформацію свідомості українців, про очищення ментальності й національної ідентичності, зрештою – про повернення до своїх традицій і звичаїв.

Усе це явно не вписується в поняття “дерусифікація”. Ну, дерусифікувалися чи знеросійщилися, а далі що?

Тому я наполягаю на послідовному використанні ширшого, стратегічно важливішого поняття, означеного терміном “УКРАЇНІЗАЦІЯ”.

Користуючись нагодою, хочу підказати очільникові Інституту національної пам’яті необхідність включення в сферу першочергових завдань інституту вивчення досвіду українізації 20-х років минулого століття.

Ясна річ, сподіваємося й на плідну співпрацю.

Володимир Іваненко

Український Університет

https://apostrophe.ua/ua/article/society/2016-10-12/derusifikatsiya-v-ukraine-vedet-li-eto-k-grajdanskoy-voyne/7698

*

12 жовтня 2017 р.

Published by Dr Volodymyr Ivanenko | Д-р Володимир Іваненко

Entrepreneur, Professor & Scholar | Підприємець, професор, учений

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: