М. СААКАШВІЛІ В ЕПІСТОЛЯРНОМУ ВИМІРІ

АП оприлюднила лист Mikhail Saakashvili до Петра Порошенка (див. фото). Отож маємо змогу проаналізувати як зміст, так і форму цього епістолярію.

Ідейно-тематичне спрямування листа Саакашвілі засвідчує, що, за великим рахунком, авторові немає чого сказати адресатові по суті.

Диявол криється в деталях, і саме в подробицях проглядається дезорієнтованість і деморалізованість Саакашвілі. Тому він і суперечить сам собі.

Ось він пише: «Нєсмотря на послєдніє собитія, у мєня нєт нікакіх агрессівних намєрєній».

Ну, в листі, звичайно, немає, а от у публічній риториці, у численних виступах…

Далі бачимо, що пана Саакашвілі дуже зачепило звинувачення у співпраці з ФСБ. І тут я погоджуся з тим, що адресат напевно знає, що «ето нє то нє только полний абсурд».

Я також знаю, що радянські студенти факультету міжнародних відносин і міжнародного права не могли не працювати на КДБ. Оскільки ФСБ стала спадкоємцем КДБ, формально є всі підстави підозрювати, що і кореспондент, і адресат відтак можуть підозрюватися у продовженні такої співпраці.

Отож М. Саакашвілі має рацію, коли наголошує, що це (хоч тільки підозра, хоч співпраця) «очєнь радуєт врага Украіни».

Далі йде цікавий пасаж про визнання помилок, ледве не покаяння, а відтак готовність до примирення:

«Конєчно я допускал і допускаю много політічєскіх ошібок, но сєйчас как нікогда увєрєн, что надо деескаліровать і нє допускать дєстабілізаціі сітуаціі».

Приблизно так визнавали свої помилки «вороги народу» під час сталінських репресій.

Остання теза листа звучить, можна сказати, поліфонічно й загадково:

«Готов в любой момент встретіться с полномочним прєдставітєлєм і всьо обговоріть».

Очевидно, що автор листа розраховує передусім на особисту зустріч з адресатом, а вже потім – хоча б із «полномочним прєдставітєлєм».

У цих словах чується мені глибокий підтекст, який переходить у найтаємничіше словосполучення: «і всьо обговоріть».

Ми можемо скільки завгодно фантазувати й спекулювати з приводу «всьо обговоріть», а от адресат напевно знає або здогадується, що оте «всьо» можн означати.

І ось – останній акорд: «С уважєнієм М».

Увесь зміст листа Саакашвілі до Порошенка аж кричить, що заключний акорд мав би бути «мінорнішим». Мені як стилістові тут написалося б: «Іскрєннє» з ініціалом та прізвищем або з повним нерозбірливим автографом.

Автор листа всупереч і змістові листа, і соціально-політичному контекстові двічі (на початку й наприкінці) засвідчує свою повагу до адресата, на якого ще години перед тим вивергав лави образ, інвектив, звинувачень…

А поряд з отим «С уваженієм» тулиться самотня літера «М» – хай і з довгим хвостом, але таки лише ініціал, яким ми зазвичай підписуємо листа або записку близькій для себе людині.

А тепер погляньмо на форму листа.

Його приватність засвідчують не тільки ініціал з хвостиком, а передусім дві найсуттєвіші ознаки. Перша: лист написано від руки. Друга: лист написано російською мовою.

Я переконаний, що офіційне звернення до президента України екс-президент Грузії й екс-голова ОДА знайшов би можливість виконати на комп‘ютері й неодмінно державною мовою.

Фахівець з аналізу почерків напевно витягне з цього листа силу різноманітної корисної інформації.

Я не є дока в аналізові почерків і не бачив інших власноручно написаних текстів від М. Саакашвілі, але можу сказати, що цей лист писано, як сказали б фахівці відповідного профілю, у стані афекту.

Однозначно: автор листа був дуже збуджений і, можливо, навіть «під мухою». Але, запевняю вас, не настільки, щоб він не усвідомлював свої дії.

Хай почерк і жахливий, хай рядки лягають нерівно, хвилями, але стиль листа, його мова цілком відповідає закладеному в листі змісту. Більше того, Саакашвілі зробив лише одну пунктуаційну помилку.

Як не крути, але зміст і форма листа підказують мені, що це був не спонтанний, а виважений і більш-менш добре продуманий крок, який мені особисто говорить про те, що М. Саакашвілі намірився зійти з дистанції й припинити свою «боротьбу».

Відкритим поки що залишається питання, яке можна виразити дилемою: або він відчув утому і усвідомив безперспективність подальших бунтів, які справді можуть обернутися непередбаченими наслідками, або вистава добігає кінця, і скоро на сцену «МіхоМайдану» опуститься завіса з написом «Finita la comedia”.

Володимир Іваненко

19 грудня 2017 р.

*

http://news.liga.net/news/politics/14873135-u_poroshenko_opublikovali_pismo_saakashvili_prezidentu_foto.htm?utm_source=facebook&utm_medium=bot&utm_campaign=messenger

*

Published by Dr Volodymyr Ivanenko | Д-р Володимир Іваненко

Entrepreneur, Professor & Scholar | Підприємець, професор, учений

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: