ПРО НАГАЛЬНІСТЬ РОЗВІНЧАННЯ РОСІЙСЬКОГО ІСТОРИЧНОГО МІФУ (Нотатки з росієзнавства)

Я написав залучений пост англійською на своїй англомовній сторінці як реакцію на запис одного із моїх ФБ друзів і, до речі, реальних знайомих – генерала Пітера Звека.

Мій текст є не так спростуванням написаного генералом Звеком (до речі, чудовим знавцем Росії, який – знаю з особистих розмов з ним – здатен зрозуміти природу речей), як одну із моїх численних спроб пояснити людям за межами України, що «тисячолітня історія» Росії є не що інше, як міф.

* * *

Моя боротьба на історичному полі почалася понад двадцять років тому як реакція на одну вельми цікаву публікацію журналу «National Geographic» про татаро-монгольське нашестя, у якій історичні, географічні, культурні й інші факти, події та явища було розглядалися з використанням одного-єдиного означення – Russian (російський, російська, російське, російські).

Я написав тоді досить злий лист-спростування до редакції журналу, нагадавши, що теперішня назва Росії появилася в історії «завдяки» Петрові І 1723 року, коли він здумав себе імператором всього, чого зумів на той час пригребти до свого Московського царства і своїм указом проголосив Російську імперію. Йшлося в листі про історію, вкрадену Московією в Русі-України.

Прикметно, що редакція журналу «National Geographic» у листі-відповіді погодилася зі мною щодо «stolen history» (вкраденої історії), але виправдала свою «правоту» тим, що їм так «convenient» (зручно, значить). [Коли я розшукаю цей лист у своєму архіві, я оприлюдню його фотокопію.]

* * *

На превеликий жаль, історики не поспішають розвінчувати російські історичні міфи. Скорше, навпаки підтримують і поширюють їх, зокрема, з легкої руки відомого історика з середовища «російської еміграції» Ґеорґія Вернадського – сина славетного нашого вченого і першого президента Всеукраїнської Академії Наук (ВУАН) Володимира Вернадського.

Не спромігся на це навіть Орест Субтельний, видатний історик в зарубіжжі і автор чи не кращої історії України «Ukraine: A History».

Розвінчування російських історичних міфів стало предметом зацікавлень істориків-аматорів, які завдяки своїм напрацюванням стають авторитетними істориками-фахівцями. Найбільше зробив у цій царині Володимир Білінський, склавши тритомну працю «Країна Моксель, або Московія».

Ми зараз думаємо над тим, ЯК би здійснити переклад цієї праці англійською мовою і зробити її доступною для світу. Це – праця, яка є особливо актуальною у зв‘язку з агресивними амбіціями Росії щодо цілого світу.

Тим часом ми сподівалися, що історики в Україні й історики України та Росії на заході нарешті запропонують популярну працю, в якій було б розвінчано російський історичний міф, який пояснює і прояснює історичну природу сучасної російської агресії щодо цілого світу, а передусім – щодо України, без історичної спадщини (legacy) якої імперські амбіції, й «вєлєчіє» Московії, її претензії на використання історичної назви Русі-України розсипаються на порох.

На жаль, цього не сталося і не стається, хоч я постійно капаю на мізки професійних істориків – особливо в останні роки.

Цим текстом я ще раз звертаюся до істориків підставити свої плечі нашому задумові підготувати й видати компактне популярне видання (на 150 – 200 сторінок) з метою розвінчування й пряснення московського історичного міфу, до творення якого доклали рук і низка корумпованих Москвою українських учених-малоросів. Таке видання може й повинне стати бестселлером.

* * *

Прохання до істориків, які бажають узяти участь у проекті, зголошуватися в приват або на елетронну пошту: dr.volodymyr.ivanenko@gmail.com.

* * *

Тут один «русскоміровскій» історик з Харкова намагався в коментарях до цього тексту придратися неточностей в датах (зрештою, я писав цей текст, посилаючись на дати з пам‘яті) і відтак перевести стрілки з дискусії по суті порушеної мною теми на деталі. (Він уже забарикадувався від мене, але може бути доступним іншим.)

Звертаю на це увагу, щоб нага дискусія не збивалася на деталі й відтак на манівці, а фокусувалася на суті порушеної мною теми – нагальності розвінчування історичного міфу, експлуатованого Росією для свого возвеличення.

МИ НЕ МОЖЕМО ПРОДОВЖУВАТИ ГРАТИ В МОВЧАНКУ.

Володимир Іваненко

Український Університет

27 травня 2018 р.

http://hvilya.com/news/culture/rozvinchannia-rosiiskoho-istorychnoho-mifu.html

Published by Dr Volodymyr Ivanenko | Д-р Володимир Іваненко

Entrepreneur, Professor & Scholar | Підприємець, професор, учений

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: