БУДАПЕШТСЬКИЙ ФОРМАТ – ЄДИНА МИРНА ІНІЦІАТИВА ДЛЯ УКРАЇНИ

1. БУДАПЕШТСЬКИЙ ФОРМАТ – ЄДИНА МИРНА ІНІЦІАТИВА ДЛЯ УКРАЇНИ

Мінські домовленості не працюють і працювати не будуть. Нічого з цього не вийде. Скільки Київ не поступався б, їм все одно буде мало, і перемир’я не буде.

Так триватиме, поки Росія не визнає себе учасником конфлікту і не піде з України.

Конче важливо шукати новий, повноцінний і ефективний формат переговорів.

Таким, на мою думку, може бути формат Будапештського Меморандуму, тобто за участю країн, які свого часу давали Україні гарантії безпеки за відмову від ядерної зброї.

Завданням цих жорстких перемовин на найвищому рівні (міністрів іноземних справ та оборони, а потім і глав держав) має стати витиснення Московії з Донбасу (перший етап), а потім і з Криму (другий етап) і повне відновлення контролю України над кордоном з РФ.

Після того, як на кордоні стануть українські прикордонники й військовими разом із представниками ОБСЄ, можна буде перейти до переговорів із представниками ДНР та ЛНР (третій етап).

Кінцевою метою переговорів має, зокрема, стати розв’язання таких завдань, як-от:

1) можливості вільного виїзду в Московію всіх, кому незатишно залишатися в Україні;

2) що робити з тими, хто хоче залишитися в Україні, але вчинив важкі злочини;

3) як поступати по відношенню до тих, хто “помилявся”, ставши колаборатом;

4) на які права й свободи може розраховувати “народ Донбасу” та ін.

Це цілком реальна ініціатива, яку можна втілити в життя за таких умов:

1. Президент, уряд і ВРУ негайно задіюють усі можливі механізми через дипломатичні канали, міжурядові та міжпарламенські зв’язки й особисті контакти провідних українських політиків.

2. Світова українська спільнота негайно розпочинає відповідні акції в країнах – учасниках Будапештського Меморандуму, а також в усіх інших країнах світу, де є хоча б один українець.

3. Українські ЗМІ в Україні й діаспорі проводять масовану інформаційно-пропагандистську кампанію, залучаючи до неї й світові ЗМІ.

Ці думки було оприлюднено тут: https://www.facebook.com/volodymyr.ivanenko/posts/1430129693667034.

2. ЩЕ РАЗ ПРО НАГАЛЬНІСТЬ БУДАПЕШТСЬКОГО ФОРМАТУ

Наступне спонукало мене написати розлоге інтерв’ю генерала Євгена Марчука, в якому він аналізує стан Мінських перемовин, описує загрози і висловлює слуші й переконливі думки.

Зрештою, мова йде про давно очевидні речі. Принаймні для мене. Цілком поділяючи й підтримуючи позицію Є. Марчука, я переконаний, що не можна витрачати час, покладаючись на Нормандський та Мінський формати.

З мого погляду (та й не тільки мого), Мінський формат не має офіційного статусу – працюють там переговорні (сиріч робочі) групи, які не вирішують нічого стратегічного й навіть тактичного, обговорюючи лише оперативні й ситуативні питання. Хоч Московія з Німеччиною та Францією й марять про досягнення стратегічних результатів.

Тому сказане генералом так розлого жодною мірою не перекреслює висловлене мною у нотатках “Будапештський формат – єдино можлива мирна ініціатива для України” (див.вище). Відтак я хотів би нагадати про моє бачення ВИХОДУ із ситуації, як її описує генерал Марчук.

1. Україна має ініціювати скликання наради країн – підписантів Будапештського Меморандуму. Консультації з кожною із цих країн дипломати можуть і повинні почати невідкладно.

2. Росію укупі з Путіним треба приперти до стінки й примусити визнати участь Москви у війні на Донбасі. При цьому треба менше за все зважати на те, що говорить Путін (щодалі він брехатиме усе більше). Нам важливо, щоб в агресію РФ повірив світ.

3. У цій справі має відіграти вирішальну роль єдність України й світового українства. Світове українство мусить мобілізуватися і бити на сполох та домагатися масової підтримки України з боку урядів і громадськості в країнах, де мешкає бодай один українець. Світ має нас почути!

4. Україна має зачистити й українізувати свій інформаційний простір і розгорнути масовану інформаційно-пропагандистську роботу. Усі українські ЗМІ в Україні та діаспорі повинні спрацювати в унісон, втягуючи в орбіту цієї кампанії світові ЗМІ.

5. Нарешті, має початися ефективна і жорстока боротьба з внутрішніми ворогами: мафіозними й організованими злочинними групами та корупціонерами. І в першу чергу мають полетіти голови тих, хто став призвідцем війни на Донбасі.

Звичайно, це – робота не на один день, тиждень чи місяць. Українським перемовникам стане часу на продовження посиденьок у Мінську, демілітаризуючи кілометр за кілометром, рятуючи одно людське життя за другим. Зрештою, одно іншому не заважає. Більше того – пропоновані заходи стратегічного характеру допоможуть їм у вирішенні їхніх тактичних, ба навіть суто оперативних завдань.

3. БУДАПЕШТСЬКИЙ ФОРМАТ МАЄ НАРОДИТИ НОВИЙ МІЖНАРОДНИЙ ДОГОВІР З БЕЗПЕКИ У СВІТІ

Скликання зустрічі в верхах країн – учасників Будапештського Меморандуму не повинне переслідувати звуженої мети поговорити про Україну та спробувати переконати Росію зупинити свою агресію і здати назад, просто залишивши Україну в спокої.

Самміт у Будапештському форматі має розв’язати декілька питань, серед яких мають бути передусім такі:

1. Припинення агресії РФ щодо України (а заодно й Сирії). Причому це годилося б зробити в ультимативному порядку з умовою, що якщо Росія не виконає цієї вимоги, віддавши відповідні накази прямо із зали переговорів, на неї негайно накладаються найсуворіші санкції, які включатимуть відключення від світової фінансової системи, запровадження повного економічного ембарго, ініціювання виключення РФ із міжнародних організацій та призупинення дипломатичних відносин.

2. Оскільки Московія порушила встановлений за її ж участю порядок за наслідками Другої Світової війни й договір про безпеку і співробітництво в Європі, а також відступила від Будапештським Меморандумом декларованих Україні гарантій безпеки в обмін на відмову від ядерного статусу, Будапештський форма ініціює випрацювання нового міжнародного договору, який на багатостопонній основі встановить нові принципи гарантій безпеки країнам світу, порушення яких будь-якою стороною автоматично накладатиме найсуворіші санкції.

3. Ми свідомі того, що ескалація ядерного озброєння несе загрозу усьому людству. Але ми свідомі й того, що таємно зацікавлені режими можуть винаходити нові, ще жахливіші озброєння. Міжнародний договір про безпеку для сучасного світу має передбачити форми контролю за цією сферою.

4. Агресія РФ проти України продемонструвала нові форми ведення війн, які поєднують інформаційні війни з гібридними воєнними діями на полях битв. Міжнародний договір про безпеку має також передбачити як контррль за інформаційною агресією, так і заборону застосування методів ведення гібридних війн.

Очевидно, що зустрічі на рівні голів держав – підписантів Будапештського меморандуму мають передувати зустрічі міністрів закордонних справ, міністрів оборони та фахівців з національної безпеки.

Підготовка цих зустрічей, ясна річ, забере час. Що можна й треба робити негайно, так це формувати групи фахівців-активістів, будити ЗМІ й спільноти країн – учасників Будапештського формату, тиснути на органи виконавчої й законодавчої влад і вперто добиватися, щоб Будапештський формат відбувся, і відбувся якомога скоріше.

Оскільки Україна є потерпілою стороною, президент, уряд, Верховна Рада, а головне – українське суспільство разом із світовим українством мають активізуватися, згуртуватися і почати діяти.

Прошу розглядати цю групу як першу ластівку, яка, звичайно, не робить весну, але яка починає бити на сполох.

Володимир Іваненко
Український Університет
Міжнародна Фундація Лідерства

27 вересня 2016 р. – 21 березня 2017 р.

Повідомлення й листи непублічного характеру прохання адресувати в приват цієї групи або на адресу:
president@ukrainianuniversity.com

PS. Переклад іншими мовами й поширення будь-якими засобами заохочується.

Published by Dr Volodymyr Ivanenko | Д-р Володимир Іваненко

Entrepreneur, Professor & Scholar | Підприємець, професор, учений

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: