РОСІЙСЬКА ІНФОРМАЦІЙНА ЕКСПАНСІЯ І ПРОБЛЕМА ЗАХИСТУ ІНФОРМАЦІЙНОГО СУВЕРЕНІТЕТУ УКРАЇНИ

Уже навіть астролог Влад Росс втрутився в інформаційну сферу (https://glavred.info/life/10081574-zelenskogo-budut-mochit-kak-v-sortire-astrolog-rasskazal-zachem-medvedchuk-skupaet-telekanaly.html?fbclid=IwAR2ksVwrXwvc-pcbdPWAEkE6t7UelMjPGsVRXaqaLTT2mH5ujYwkspyVyTA). Він спостеріг те, на що фахівці з інформаційної політики, обговорюючи купівлю-продаж ЗМІ, зазвичай закривають очі.

Справді, не Медведчук скуповує телеканали в Україні. Його руками це робить Путін, закріплюючи позиції Кремля як монополіста в інформаційному просторі України.

На превеликий жаль, Україна нічого не робить, щоб бодай якось захистити свій інформаційний простір і інформаційний суверенітет від зазіхань Москви.

Більше того, складається враження, що в тих державних органах, які покликані формувати й втілювати в життя інформаційну політику України (профільний Комітет ВРУ, Національна рада, Міністерство інформаційної політики, НСЖУ та ін.), експансія Росії в інформаційний простір України навіть не обговорюється.

Годі вже й говорити про президентів України, жоден із яких (починаючи з ідеолога Л. Кравчука, який, як ніхто, розумів роль журналістики і ЗМІ) не переймався інформаційною сферою. Отже, покладати будь-які надії на Зє, який має досвід керівництва саме проросійським телеканалом в Україні, – марна справа.

Кролика перед пащею удава нагадують мені й українські вчені та україноцентричні журналісти й медіа менеджери, які часом багато плачуться про злиденну долю української журналістики, але не шукають і пропонують концептуальних підходів до розв‘язання цієї надзвичайної ваги проблеми.

Ніхто не хоче навіть обговорювати тему створення й формування україноцентричної системи ЗМІ в Україні. Я це бачу по тому, з якою байдужістю сприймають колеги мої публікації на цю тему.

Дехто з моїх колег, зокрема – колишніх студентів, кажуть мені про те, що на розгортання навіть одного телеканалу потрібні великі кошти. Це так. За нашими підрахунками ще початку 2000-х років на створення системи ЗМІ потрібно приблизно два мільярди доларів. Звісно, таких коштів у нас немає.

Але усе велике починається з малого. Сучасні інформаційні технології дають можливість засновувати по суті безкоштовно або малим коштом маленькі ЗМІ, які з часом можуть наростити м‘язи й набрати сили.

Ми не можемо створити один потужний ЗМІ, але ми можемо створити мережу дрібних, в яку входитимуть десятки, сотні, тисячі інформаційних сайтів, інтернет радіо й телебачення.

Якщо цей «москітний інформаційний флот» зв‘язати в добре організовану й координовану мережу, то ми зможемо успішно конкурувати з будь-яким потужним олігархічним ЗМІ.

Для такої місії, власне, й задумана наша платформа – Українська Світова Інформаційна Мережа (www.ukrainainc.net). Про ідею цієї Мережі я пишу, зокрема, у своїй статті в журналі «Український Інформаційний Простір» (див.: http://ukrinfospace.knukim.edu.ua/issue/view/9169).

Коли ми матимемо перші успіхи й продемонструємо перспективність цього проекту, я певний, що нас матеріально підтримають широкі верстви українського суспільства й світового українства.

Володимир Іваненко

Український Університет

Українська Світова Інформаційна Мережа

7 липня 2019 р.

Published by Dr Volodymyr Ivanenko | Д-р Володимир Іваненко

Entrepreneur, Professor & Scholar | Підприємець, професор, учений

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: