СЕР ФРЕНСІС ДРЕЙК І СЕРЕДНЬОВІЧНІ ТОРГОВЕЛЬНІ ВІЙНИ

День повернення Френсіса Дрейка із навколосвітнього плавання став Днем піратів у сучасному календарі. Іспанці, з якими він вів торговельні війни, називали його El Draque (Дрейка). Але не це стало приводом для розміщення на моєму сайті цього тексту.

Френсіс Дрейк був одним із моїх далеких родичів — нас поєднує одна і та ж формула ДНК. І саме цього дня, 20 вересня, народився мій батько Григорій Іваненко, який присвятив своє життя вчителюванню.

* * *

20 вересня 1580 року Френсіс Дрейк повернувся у Плимут на кораблі, завантаженому коштовностями й приправами. Три роки перед тим він вирушив у навколосвітнє плавання з п‘ятьма невеликими суднами, але тільки його «Золота Косуля» пройшла підступну Магелланову протоку, досягнувши Тихого океану. Дрейк зійшов на берег в затоці Сан-Франциско і оголосив права Англії на цю землю, а потім перетнув Тихий океан, щоб вторгувати на Індонезійських островах спецій, перш ніж взяти курс додому через Індійський океан та мис Доброї Надії.

Мапа навколосвітньої подорожі Френсіса Дрейка 1577–1580 років

Чому Френсіс Дрейк такий знаменитий?

Френсіс Дрейк був анґлійським морським героєм і дослідником, першим анґлійцем, який здійснив навколосвітнє плавання (1577–1580), і був віце-адміралом флоту, що розгромив іспанську Армаду (1588). Він був одним із найвідоміших людей за часів Єлизавети І.

Звідки взялася більшість скарбів Дрейка?

Дрейк захопив тонни срібла, золота, монет та коштовностей з іспанських галеонів в Америці. Іспанія гірко скаржилася і хотіла повісити Дрейка за піратство, але Дрейк був популярним героєм, а сама Єлизавета I підтримала його експедицію.

Життя Френсіса Дрейка

Френсіс Дрейк народився 1540 року в Тавістоку, Девон, Англія. Він вперше почав виходити на море, живучи в Чатемі, Кент, у віці 12 або 13 років. Він був учнем на невеликому торговому кораблі, який дістався йому, коли помер майстер, а прославився як пірат і дослідник.

За його життя протестантська Англія часто воювала з католицькою Іспанією, і за здобуття іспанських кораблів було багато винагород.

Дрейк, який був неймовірно сміливим і блискучим моряком, захопив більше, ніж його справедлива частка іспанських кораблів. Його піратські набіги на іспанські кораблі біля узбережжя Америки були заохочені королевою Єлизаветою І. Успішні битви Дрейка проти іспанців допомогли Англії стати великою морською державою.

По дорозі навколо світу Дрейк пристав до берега на території нинішньої Каліфорнії, назвав її Новим Альбіоном (Нова Англія) і проголосив належність цієї землі своїй королеві.

Лицар

Дрейк був посвячений у лицарі королевою Єлизаветою l за його мужність і за скарби, які він приніс із собою. Він повернув достатньо скарбів, щоб погасити весь державний борг.

Іспанська Армада

1587 року Єлизавета I призначила Дрейка командувати експедицією для наступу на іспанський флот, який готувався напасти на Англію. Дрейк пішов прямо до гавані Кадіса і розбив там кораблі, а потім захопив ще сотню іспанських кораблів в інших місцях. Казали, що він “співав королю іспанської бороди”. На 1588 рік він став віце-адміралом флоту, який розгромив іспанську Армаду.

Ориґінал цього тексту тут. Мені належить лише його переклад.

Published by Dr Volodymyr Ivanenko | Д-р Володимир Іваненко

Entrepreneur, Professor & Scholar | Підприємець, професор, учений

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: