ВІНГРАНОВСЬКИЙ КРІЗЬ ШКЕЛЬЦЯ «СКЕЛЕТУ.ІНФО»

На захист Миколи Вінграновського

Розслідування «Скелет.інфо» приваблювали мене сміливими пошуками, цікавими й переконливими сюжетами, і мене навіть дивувало, що колеги-журналісти висловлювали до Дениса Бігуса та його «Скелет.інфо» досить серйозні й категоричні претензії, які стосувалися журналістської доброчесності.

Безпосередньо зіткнутися із «Скелет.інфо» мені трапилося після того, як цей ресурс попросився до нашої ФБ-групи «Українська Світова Інформаційна Мережа» й почав щодня буквально завалювати нас своїми постами.

Оскільки ці пости були російськомовні, я написав до «Скелет.інфо» приватне повідомлення з проханням пропонувати нам україномовні тексти, оскільки робочою мовою УСІМ є українська.

Мені відповіли, що україномовних текстів у них немає, оскільки російськомовні тексти приваблюють на порядок ширшу аудиторію. Відповідь була, м‘яко кажучи, неввічливою і свідчила, що україноцентричністю «Скелет.інфо» не вирізняється.

Публікація про А. Вінграновського «Андрей Винграновский: культурный аферист на газовом кране Киева. ЧАСТЬ 1» (SKELET-info
https://skelet.info/andrej-vingranovskij-kulturnyj-aferist-na-gazovom-krane-kieva-chast-1/) підтвердила, що українобайдужість ресурсу іде в одній упряжці з невіглаством, а останнє якраз і спричинює журналістську недоброчесність.

Я немало читав про неправедні діла Андрія Вінграновського. Очевидно, його причетність до різного роду афер, до корупційних оборудок і до організованих кримінальних груп заслуговує і журналістського, і кримінального розслідування. Тому мене не здивувало, що нарешті він потрапив у фокус журналістів «Скелет.інфо».

Здивувало мене інше: як «Скелет.інфо» пов‘язує А. Вінграновського із його батьком — видатним українським поетом Миколою Вінграновським, не вникаючи у суть явища і розглядаючи поета і кінодіяча як радянського пропагандиста, логічним продовженням якого буцімто і є його син Андрій.

Можна бути україноненависником чи українофобом і не йняти міри таланту Миколи Вінграновського, але не так важко зрозуміти його стосунки із компартійно-радянською владою.

Зрештою, неважко вникнути в суть чотиривіршшя, яке не є єдиним проявлм та поясненням світогляду і громадянської позиції поета:

«Я – формаліст? Я наплював на зміст?
Відповідаю вам не фігурально –
Якщо народ мій числиться формально,
Тоді я дійсно дійсний формаліст!»

Я знав М. Вінграновського упродовж десятиліть, і не можу пригадати жодного випадку, який засвідчував би його пристосовництво і прорадянську налаштованість.

На відміну від батька, його син Андрій відкрито демонструє зигзаги своєї кар‘єри. У поворотах долі А. Вінграновського відстежується його колаборація із політичними силами, які однозначно не підтримував і не підтримував би, якби жив довше, його батько.

Я не знаю, чи жив Андрій у тій квартирі М. Вінграновського, в якій мешкав поет в останні роки свого життя і про яку пише «Скелет.інфо». Напевно він навідувався туди до батька багато разів і напевно ж ім‘я батька сприяло кар‘єрному зростанню А. Вінграновського в царині культури за незалежної Україні.

Ресурсові «Скелет.інфо» годилося б глибше зазирнути в біографію А. Вінграновського та в його стосунки з батьком. Тоді журналісти-розслідувачі довідалися б, що Андрій виростав у зовсім іншій квартирі, яку М. Вінграновський одержав від Спілки письменників ще у 60-ті роки, і це була квартира в письменницькому будинку на вулиці Суворова, що на Печерську.

Мені трапилося бувати у М. Вінграновського саме в тому помешканні, де він жив із своєю дружиною Олександрою та сином Андрієм (див.: Володимир Іваненко. Микола Вінграновський. – Журнал Україна: Критика. Публіцистика — http://ukrainainc.org/criticsm-journalism). Андрієві було років вісім чи дев‘ять, коли його батьки розлучилися, і Микола Степанович пішов із сім‘ї, залишивши квартиру дружині й синові.

Пригадую, як десь на початку 70-х я зустрів М. Вінграновського на Майдані, ми пішли випити по склянці вина, і мій старший приятель із сльозами на очах розповідав мені про перешкоди у спілкуванні з сином, що їх чинила синова мати. Припускаю, що розлучення з Олександрою згодом спричинилося до алкоголізму М. Вінграновського, яким він страждав останні півтора десятків років свого життя.

Через розлучення М. Вінграновський втратив свій вплив на виховання сина і на формування його світогляду. Андрій не пішов ні в кіномистецтво, ні в філологію.

Зверніть увагу на те, який фах обрав Андрій Вінграновський і де він здобув вищу освіту. Вибір інституту інженерів цивільної авіації не був випадковим. Він був закономірним «вибором», визначеним впливом матері, яка, здається, працювала стюардесою і напевно мала такі зв‘язки в цивільній авіації, які дали їй змогу прилаштувати сина на навчання саме в цей виш.

Прикметно, що «Скелет.інфо» «не знайшов» інформації про освіту А. Вінграновського (хоча навіть Ґуґл про це знає), наголошуючи:

«Окoнчил ли oн вcё-тaки пoтoм кaкoй-тo вуз или нeт, извecтнo тoлькo eгo ближaйшeму oкружeнию. Удивитeльнo, нo в биoгрaфии Андрeя Вингрaнoвcкoгo нeт ни cлoвa o eгo oбрaзoвaнии! Тaм вooбщe cплoшнoй прoбeл oт мoмeнтa рoждeния и вплoть дo ceрeдины «нулeвыx», никaкиx упoминaний o тoм, гдe oн училcя (ecли училcя), кeм рaбoтaл и чeм вooбщe зaнимaлcя».

Київський інститут інженерів цивільної авіації, ставши університетом за незалежної України, до речі, «уславився» шерегою сумнівних діянь, які, можливо, криють у собі й таємниці, що їх не спромоглися розгадати журналісти-розслідувачі.

Не виключено, що й не хотіли… Звісно ж, набагато легше пояснити перипетії життєвої долі Андрія Вінграновського «пристосовництвом» та пиятикою його знаменитого батька. Заодно, нічтоже сумняшеся обливши його брудом. Наче він виховував і навчав свого сина як батько-одинак.

Сподіваюся, цей текст прочитають мої колеги — літератори й кіномитці, які ближче і краще за мене знали Миколу Степановича і краще були обізнані з перипетіями його взаємин із сином та колишньою дружиною. Було б добре організувати колективний захист доброго імені Миколи Вінграновського від недоброчесного «розслідування» журналістів «Скелет.інфо».

Вашинґтон, США
27 листопада 2020 р,

Published by Dr Volodymyr Ivanenko | Д-р Володимир Іваненко

Entrepreneur, Professor & Scholar | Підприємець, професор, учений

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: