ПІРАТСТВО ЯК ЯВИЩЕ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЖУРНАЛІСТИКИ

Пару тижнів тому я звернувся по допомогу до поважної ФБ спільноти з проханням допомогти з‘ясувати, кому належить інформаційний ресурс із назвою «БОМБА NEWS» (https://www.facebook.com/100000100524358/posts/2286046611408667/).

На жаль, на мій запис не відгукнувся ніхто, і це також симптоматично, але до цього я повернуся далі.

***

Занепокоїло мене те, що сайт «Бомба News» (http://www.bn24.biz.ua/, а також http://www.24bombnews.info) намагається агресивно домінувати в соцмережах. Йдеться не лише про мою стрічку: у групах, де переважають не мої друзі, матеріали з цього сайту ширять усі, кому не ліньки.

Мені як фахівцеві упали в око не тільки претензійно-провокаційна назва, але й матеріали, явно несамостійні та підготовлені на низькому рівні – навіть як для аматора…

Однією з виразно непрофесійних ознак сайту є невідповідність заголовків та врізок змістові поширюваних текстів.

Ось найсвіжіший приклад. Різні інформаційні ресурси розганяють інформацію про те, що правоохоронні органи України мають намір порушити питання про позбавлення Олега Ляшка депутатської недоторканості, що уможливить порушення проти нього кримінальної справи.

Що робить «Бомба News»? Сайт поширює досить докладну інформацію з іншого ресурсу з такою назвою: «Терміново! Попався голубчик. Правоохоронці взяли Ляшко… Неповірите за шо! Тепер не відвертиться» (http://www.bn24.biz.ua/terminovo-popavsia-holubchyk-pravookhorontsi-vzialy-liashko-nepoviryte-za-sho-teper-ne-vidvertytsia/).

Інженер-будівельник Богдан Гавриляк (Bogdan Gavrylyak), якимось чином причетний до сайту, пропонуючи це в ФБ групи, дописує від себе: «От і все.. Цирку більше не буде!» (див. скрін).

Таких прикладів перетворення інформаційних матеріалів на «інформаційні бомби», на сенсації ви знайдете на сайті десятки.

Обернення звичайних інформаційних матеріалів на «інформаційні бомби» через вихимерювання сенсаційних заголовків, врізок та супровідних куценьких фраз – це і є своєрідна «додана вартість» або креативність, творчість осіб, які оперують сайтом «Бомба News».

«Пропонуючи «найсвіжіші та найактуальніші публікації з мережі», сайт «Бомба News» не продукує власних інформаційних повідомлень, репортажів з місця подій, звітів про заходи, оглядів та інших інформаційних жанрів. Про аналітичні жанри годі й говорити.

Отже, «Бомба News» живиться лише чужими матеріалами, з яких можна змайструвати або які можна подати як сенсацію, тобто «інформаційну бомбу». Власник ресурсу, схоже, навіть не усвідомлює, що займається піратством, тобто крадіжками, незаконним використанням чужої інтелектуальної власності.

Якщо ж він свідомий чи вона свідома того, що чинить, і знає, що ці вчинки тягнуть на кримінальну статтю, то це навіть печальніше, і особливо – з огляду на те, що криміналізація явища побільшується креативом, який породжує дезінформацію, перекручування фактів, фальсифікації тощо.

Парадоксальність ситуації в тому, що незрозумілими є мета цієї діяльності та місія, яку взяв на себе власник сайту. З того, що нам відомо, цей ресурс не є комерційним проектом. Більше того, цей сайт є проектом витратним: хай реєстрація його й інтернетні послуги коштують невеликі гроші, але ж бодай одна людина тут зайнята повний час – моніторить різні сайти, відбирає придатні для використання матеріали, придумує заголовки і врізки, перекладає тексти українською (такий-от позитив, хоч загалом мова матеріалів ресурсу просто жахлива), розміщує їх на сайті, а потім ще й постить у мережевих групах.

Навряд чи сайт «Бомба News» має достатню кількість відвідувачів, які забезпечували б пристойний дохід від реклами, тим більше що її на сайті й немає. Тим часом аудиторія ресурсу зростає, про що свідчить ФБ сторінка «Бомба» (https://www.facebook.com/1bombanews/), яку відстежують понад сто тисяч користувачів. Серед 96 тисяч тих, хто уподобав цю сторінку, є дуже багато професійних журналістів та медіа-експертів (зокрема, майже півтори сотні моїх ФБ друзів), яким, мабуть, і в голову не приходить поцікавитися, що ж це воно за «інформаційна бомба».

***

Очевидно, що «Бомба News» не є єдиним паразитом в українському інформаційному просторі, а відтак і в інформаційному всесвіті.

Треба віддати належне нашій «Бомбі»: видаючи поширювану інформацію як свою, «Бомба» досить часто таки подає посилання на джерело, і це допомогло нам виявити ще одну вельми цікаву тенденцію. Зазвичай посилання робиться «дрібним почерком» як інтернетне посилання, тобто не називаючи ресурсу, з якого взято інформацію. Можна припустити, що той ледь помітний лінк натискають одиниці.

Ми спробували відкривати посилання на пару десятків джерел, і от що виявилося. Як правило, ресурс, з якого «Бомба News» скачує інформацію, не є першоджерелом. За посиланням просто відкривається інший сайт, на якому подано відповідний інформаційний продукт, під яким також є посилання на джерело. Тобто і джерело, з якого, «Бомба» взяла матеріал, не є першоджерелом.

В усіх випадках, коли ми намагалися перейти за посиланнями, дійти до першоджерела нам так і не вдавалося. Після меншої чи більшої кількості переходів за посиланнями ми впиралися в глухий кут: посилання на джерело вже не було, але водночас було очевидно, що цей кінцевий ресурс не є оригінальним творцем і власником продукту.

Отже, складається враження, що інтернетний інфорпростір України значною мірою зайнятий інформаційними паразитами, які збирають і поширюють інформаційні продукти, створені іншими фізичними та юридичними особами.

***

У зв‘язку із сказаним в попередньому абзаці напрошується до озвучення думка про те, що справжні творці справжніх новин і інформаційних матеріалів різних жанрів взагалі, схоже, не переймаються долею результатів своєї творчої діяльності й – відповідно – захистом своїх авторських прав. Їхнє прохання при перепощуванні посилатися на джерело (подавати посилання на гіперлінк) є просто порожнім звуком.

Така ситуація спричинює принаймні дві проблеми.

Перша проблема – це суто юридична, і стосується вона додержання законодавства про авторське право, а отже – і законодавства в цілому, а отже – правної культури суспільства. Всі списують, крадуть, відбирають, віджимають і т.ін. у всіх, а це вже є свідченням тотальної корумпованості суспільства.

Таким чином, справжня журналістика, реально не захищаючи своє авторське право й закриваючи очі на інформаційне піратство, фактично самоусувається й від тієї головної ролі, яку вона покликана виконувати в суспільстві.

Друга проблема – суто комерційна, меркантильна. Будь-який інформаційний продукт, створений засобом масової інформації, має вартість як товар, тобто монетарну цінність. Справжній журналіст, який створив цей продукт, і справжній ЗМІ, який оприлюднив/опублікував цей продукт, мають право на винагороду (роялті) у разі поширення цього продукту іншими ресурсами.

Звичайно, той, хто володіє авторським правом на продукт, може дозволити поширення свого твору, не вимагаючи винагороди, – особливо, у випадках, коли цей продукт перепублікують з некомерційною метою. Але це може і повинно здійснюватися з дозволу володаря авторського права.

У випадках же, як обговорюваний у цих нотатках, навіть якщо твір поширюють безкоштовно, його автор і публікатор мають усі підстави вимагати бодай матеріальної сатисфакції за використання твору без дозволу. Невже автори матеріалів, протиправно використаних сайтом «Бомба News», такі багаті, що їм і гроші непотрібні?

У цьому контексті мене й дивує той факт, що ніхто з моїх колег журналістів не зреагував на моє прохання підключитися до з‘ясування, що ж воно за ресурс такий – ця «Бомба News» і хто за ним стоїть.

***

Насамкінець повідомляю, що нам вдалося дещо довідатися про те, хто може стояти за сайтом «Бомба News».

Особами, які проявилися поширенням матеріалів сайту в соцмережах є… уже згаданий вище інженер-будівельник Богдан Гавриляк (Bogdan Gavrylyak) та Тетяна Гавриляк (Tatyana Havryliak. Місце навчання і фах на її сторінці не вказано) з Червонограда на Львівщині.

На повідомлення, надіслані їм у приват, вони не зреагували. Безумовно, це не може не насторожувати.

Повідомлення, написане на скриньку сторінки «Бомба», спричинилося до короткого діалогу з особою, яка не назвала свого імені й не вивела на зв‘язок із власником сайту. Можливо, що спілкувалася з нами названа вище Т. Гавриляк.

Ось що ми хотіли довідатися:

«Ви постійно ширите в наших групах інформацію з сайту «Бомба News», яка не є продуктом цього ресурсу.

Що ви знаєте про цей сайт, про його власника тощо?

Явщо ви не представите нам вичерпну інформацію про цей сайт, ми вимушені будемо заблокувати вас».

Ось кілька уривків із відповідей від «Бомби»:

«Ми не зобовязані Вам нічого повідомляти чи надавати якусь інформацію».

«Абсолютно нічого протизаконного в наших діях немає! І ви це знаєте! для чого брати на понт? На що ви надієтесь?»

«Не бачу дальше сенсу продовжувати безглуздий діалог! І Вам на замітку – в групи постить не сторінка а користувач, так що до нас претензій будь ласка більше не предявляти, ми не являємось власниками того чи іншого сайту. Якщо ви і на далі буде нам предявляти незрозумілі звинувачення у надуманих вами порушеннях будемо блокувати Вас. Дякую і на все добре!»

Отак! Будемо продовжувати відстежування «Бомби News» та інших подібних інформаційних ресурсів.

Сподіваюся, ці нотатки викличуть інтерес до інформаційного піратства як серйозної проблеми сучасної української журналістики, українських ЗМІ й українського інформаційного простору.

***

Найсвіжіший приклад того, як «Бомба News» маніпулює інформацією. З жовтня 2018 року ресурс оприлюднив як оперативну таку інформацію:

«Останні новини з передової: “квеличезна кількість “200-х” і “300-х”…” Зараз там справжнє пекло…» (http://www.bn24.biz.ua/).

Зверніть увагу на фразу «Зараз там справжнє пекло».

Якщо перейти за посиланням на «Источник», що вказаний аж під скріном запису у Фейсбуці, то вийдемо на інший ресурс, який також не є (першо)джерелом, а є джерелом вторинної інформації.

Цей ресурс називається «Палітра. Інфо» і є блогом на WordPress. «Бомба News» повністю списала текст інформації, вилучивши лише вказану там дату (9 серпня), на яку припали описані в тексті факти й події. Названий ресурс оприлюднив цю інформацію 11 серпня (див.: https://newspeak42.blogspot.com/2018/08/200-300_11.html?m=1).

Таким чином, «Бомба News» видала за оперативну інформацію майже двомісячної давності.

Маємо приклад свідомого плагіату й маніпулювання інформацією, заведення в оману громадськості, а відтак і дестабілізації суспільства.

Володимир Іваненко

Український Університет

11 – 12 вересня, 3 жовтня 2018 р.

Published by Dr Volodymyr Ivanenko | Д-р Володимир Іваненко

Entrepreneur, Professor & Scholar | Підприємець, професор, учений

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: